Otrok žensko spremeni in preobrazi celostno, tj. na več nivojih. Navzven so najbolj prepoznavne telesne in hormonske spremembe med nosečnostjo, kot tudi po porodu. Na čustvenem nivoju lahko ženska doživlja široko paleto čustev, vključno z veseljem, zadovoljstvom in ljubeznijo, na drugi strani pa strah, negotovost, celo žalost. Lahko pride tudi do sprememb v medosebnih odnosih, ki se prevrednotijo: odnosi s prijatelji, družino, s partnerjem se lahko spremenijo oz. prilagodijo. S psihološkega vidika pa lahko nosečnost ženski prinese velik potencial za osebnostno rast. (Še bolj) se razvije čustvena odpornost in notranja moč, lahko se ji povsem spremenijo vrednote in življenjska perspektiva. Naše dolgoletne izkušnje kažejo, da živeti materinstvo (tudi če v danem trenutku ženska ni prepričana, ali obdržati otroka ali ne) zagotovo ne pomeni samo strahu, negotovosti in dvomov. Potrebno se je namreč zavedati, da je doživljanje strahu v našem življenju vseprisotno in vselej v življenju bo.
Strah je zato čustvo, ki ga v življenju potrebujemo, saj nam pomaga, da se samozavarujemo pred nevarnostmi, da smo bolj ”budni” in pozorni na dogajanje okrog nas. Prav zato ga ne moremo kar ”izklopiti”; niti ni mišljeno, da bi ga. Prav zato je normalno, če nas je ob odločanju za materinsko vlogo strah, saj je to trenutno nekaj povsem novega … predvsem pa nekaj nepoznanega. Normalno je, da se ob tem pojavlja tisoč vprašajev in dvomov. Tvoje doživljanje je zato povsem kredibilno; kar zdaj čutiš in doživljaš, je realno in prav!
A šele ko razumemo varovalno funkcijo strahu, ugotovimo, da ga ni treba več dojemati kot sovražnika, temveč zaveznika. Zaveznika, ki nas kliče k razmišljanju: ”Kako naj delujem, da me bo, kljub nelagodju, ki ga zdaj čutim, manj strah, da se lahko bolje pripravim na otroka? Kaj lahko (še) naredim, preden se odpovem izbiri imeti otroka?” // ”Je to v resnici moj strah ali je to strah, ki ga vsrkavam iz okolice … in so to v resnici glasovi drugih, ki so trenutno močnejši?” Ta proces samoizpraševanja nas pripelje do tega, da začutimo svoj pogum, svojo moč! Zato si dovoli začutiti svojo notranjo moč, ki je vedno s teboj in iz katere lahko vselej črpaš. Takrat se uglasiš na svoj ”pravi jaz”, do izraza pride tvoj notranji glas in tvoje želje … in ne glasovi drugih. Prav to je drža, ki ti bo omogočila sprejemanje odločitev iz svobode. Ne iz strahu, ne z rožnatimi načeli, ki si jih nadenemo, ko določeno situacijo idealiziramo … temveč iz svobode. Svobodo pa prepoznamo po občutku, ki je sicer zelo individualen, vendar pa vselej prinaša notranji mir.
V prispevku boš prebrala, kako se spopasti z dvomi in s strahovi, ki te trenutno obhajajo, ter kako v tej stresni situaciji občutiti več miru.
Naše dolgoletne izkušnje kažejo, da živeti materinstvo (tudi če v danem trenutku ženska ni prepričana, ali obdržati otroka ali ne) zagotovo ne pomeni samo strahu, negotovosti in dvomov.