Z umetnim splavom se namerno prekine nosečnost. Za večino žensk misel na splav pomeni velik strah in negotovost, saj ta občutljiva tema ostaja predmet razdvajanja tako na osebni kot družbeni ravni. Ženske, ki razmišljajo o splavu, zanimajo informacije o tem, kako splav poteka, kakšne so tveganja in možne posledice ter kako sprejeti odločitev za otroka ali splav.
Kaj je umetni splav?
Umetni splav je medicinski postopek, ki prekine obstoječo nosečnost. V Sloveniji izvajajo splav na dva načina: prvi je farmakološki oz. medikamentni splav (splav s tabletko) in drugi kirurški splav. Splav je na zahtevo ženske po slovenski zakonodaji mogoč do dopolnjenega 10. tedna nosečnosti in se izvede brezplačno. Stroške splava krije Zdravstvena zavarovalnica za vse, ki imajo urejeno zdravstveno zavarovanje. V primeru samoplačniške storitve znaša strošek splava od 300 EUR navzgor in zavisi od morebitnih zapletov in trajanja hospitalizacije.
Umetni splav poteka na dva načina, odvisno od trajanja nosečnosti in individualnih dejavnikov:
1. Medikamentozni splav: Ta metoda je najpogostejša predvsem v prvih desetih tednih nosečnosti. Postopek vključuje jemanje dveh vrst hormonskih tablet. V prvem koraku nosečnica zaužije tableto antiprogesterona – mifepristona, ki preprečuje delovanje hormona progesterona. Progesteron je potreben za vzdrževanje nosečnosti, druga tableta je prostagladin – misoprostol, ki sproži krčenje maternice. Krči maternice povzročijo splavitev ploda in njegove posteljice.
2. Kirurški splav: Najpogostejša kirurška metoda je vakuumska aspiracija s kontrolo kirete, ki poteka v splošni anesteziji. Ginekolog odstrani plod in njegovo posteljico iz maternice z vakuumom in kireto (inštrument, podoben žlički). S kireto oz. strgalko se postrga maternična sluznica tudi v primeru nepopolnega splava. Po posegu so zaradi bolečin predpisani analgetiki.
Pri iskanju informacij o umetnem splavu ženske najpogosteje zanimajo naslednje teme:
Metode in kako se posamezna metoda splava izvaja. https://www.zenskaodlocitev.si/splav-v-sloveniji/metode-splava-v-sloveniji/
Cena in dostopnost: Koliko stane postopek in kje je mogoče opraviti umetni splav? https://www.zenskaodlocitev.si/splav-v-sloveniji/
Zakonska ureditev: V katerih primerih je umetni splav zakonit? Kakšne so omejitve glede na trajanje nosečnosti?
https://www.zenskaodlocitev.si/splav-v-sloveniji/metode-splava-v-sloveniji/zakonski-predpisi-o-umetni-prekinitvi-nosecnosti/
Telesne posledice in okrevanje: Koliko časa traja okrevanje in ali obstajajo dolgoročne telesne posledice?
https://www.zenskaodlocitev.si/splav-v-sloveniji/zapleti-in-mozne-posledice-po-umetnem-splavu/
Duševne posledice: Kako se nekatere ženske počutijo po splavu?
https://www.zenskaodlocitev.si/splav-v-sloveniji/zapleti-in-mozne-posledice-po-umetnem-splavu/
https://www.zenskaodlocitev.si/splav-v-sloveniji/zapleti-in-mozne-posledice-po-umetnem-splavu/zalovanje-po-umetnem-splavu/
Razlogi, zaradi katerih se ženske znajdejo v stiski in razmišljajo o umetnem splavu, so zelo osebni in raznoliki. Najpogostejši so:
nenačrtovana nosečnost, ki je za žensko naporna zaradi socialno-materialnih stisk, finančnih in kariernih načrtov ali zaradi sočasne kombinacije več razlogov.
zdravstvene težave zaradi kroničnih bolezni in rednih terapij z zdravili s pogostimi stranskimi učinki. Skrb vzbujajo tudi prenatalne preiskave, če nakažejo možno bolezensko stanje nerojenega otroka.
biografski razlogi, povezani s stiskami nosečnic zaradi partnerskih težav, ki vnašajo negotovost in vzbujajo strah za skrb za otroka. Prav tako so nosečnice nemalokrat izpostavljene partnerskemu nasilju in pritiskom okolja: družine in delodajalcev.
Čeprav se umetni splav izvaja medicinsko nadzorovano, lahko pusti določene posledice: telesne, duševne in odnosne.
Telesne posledice
– kratkoročne posledice: po splavu lahko ženske trpijo zaradi bolečin v spodnjem delu trebuha, krvavitev in slabosti. Ti simptomi najpogosteje izzvenijo v nekaj dneh.
– dolgotrajne posledice: postopek umetnega splava pušča tveganja za poškodbe maternice in bakterijske okužbe. Ti zapleti lahko posledično ovirajo prihodnje zanositve.
Duševne posledice splava
Po splavu lahko ženske doživljajo krivdo, žalost ali tesnobo. Nekatere se spopadajo s t. i. postabortivnim sindromom, ki vključuje depresijo, občutke izgube ali obžalovanja. Kateri občutki se bodo prebudili in kakšno počutje se bo sprožilo (fizično, duševno, duhovno) po splavu vnaprej ni mogoče napovedati niti predvideti, saj vsaka ženska to doživlja drugače.
Posledice za partnerske in družinske odnose
Navajamo nekaj ključnih povzetkov izpovedi moških in žensk, ki so jih podelili z nami v svetovalnici Ženska odločitev po izkušnji splava:
Splav vpliva na odnose v partnerski zvezi. Nekateri so po splavu čutili v partnerskem odnosu napetost ali odtujenost kljub zagotovilom medsebojne podpore pred odločitvijo za splav. Razlika čustvenega doživljanja med moškim in žensko po splavu lahko vodi v dolgoročno čustveno napetost, ki se odraža tudi v doživljanju intime in zadovoljstva v odnosu. Pogosto se dogaja, da fantje zapustijo najstnice po splavu, da se same spopadajo s stiskami in očitki staršev (starši očitajo najstnicam, da jim delajo sramoto …). Prav tako so odrasle ženske različnih starosti deležne nerazumevajočega odnosa partnerjev, širša družina pogosto izkoristi zaupano stisko pred splavom za očitanje in manipulacijo, čeprav so ženske spodbujali k umetnemu splavu. Ženske tako pogosto ostajajo same v svoji čustveni občutljivosti po opravljenem splavu in z občutkom, da nihče ne vzame resno njihove ranljivosti in prizadetosti. Nekaj pričevanj je na tej povezavi: https://www.zenskaodlocitev.si/moja-zgodba/
Kljub zdravstvenim zagotovilom o varnosti postopka lahko umetni splav povzroči tudi zaplete. Najpogostejši zapleti vključujejo:
– krvavitve: prekomerna krvavitev je eden najpogostejših zapletov zlasti pri kirurškem splavu.
– okužbe: okužbe nastanejo zaradi vdora mikroorganizmov v porodni trakt. Možnost bakterijske okužbe se poveča, če se plod ali posteljica ne izločita iz maternice v celoti. Bakterijska okužba maternice je nujno zdravstveno stanje in zahteva hitro zdravljenje.
– poškodbe maternice ali materničnega vratu: pri kirurški metodi splava ali posegih zaradi nepopolnega splava obstaja tveganje za poškodbe, kar lahko vpliva na prihodnje nosečnosti.
Umetni splav je zelo osebna odločitev, ki vključuje vrsto fizičnih, psiholoških in socialnih dejavnikov. Postopek ni brez tveganj tako na telesni kot duševni ravni. Če razmišljaš o splavu, potrebuješ dostop do: zanesljivih informacij, podpore in zdravstvene oskrbe, da boš lahko prisluhnila sebi. Vprašanja znotraj spletnih vprašalnikov ti lahko pomagajo in so spodbuda, da se iskreno ustaviš ob sebi in svojem življenju. Za razbremenilni pogovor nas pokliči na brezplačno telefonsko številko 080 5003. Poslušamo tvojo zgodbo, da bi lahko slišala svoje srce.
Viri: Strokovni viri podatkov, ki se nanašajo na metode in posledice splava, so navedeni na podstraneh, ki zajemajo posamezno področje na www.zenskaodlocitev.si.
Druge informacije izvirajo iz sedemletnega delovanja svetovalnice Ženska odločitev in podeljenih zgodb več kot 3300 uporabnikov v obdobju od 13. oktobra 2017 do septembra 2024.
Strokovni pregled: asist. dr. sci. Jože Bertole, dr. med. spec. ginek. in porod.
Splav je umetna prekinitev obstoječe nosečnosti. Nenačrtovano nosečnost doživlja večina žensk kot stisko. Misel na umetni splav to stisko še stopnjuje. Pomembno je, da lahko svoje doživljanje izpoveš osebi, ki ji zaupaš. Do dopolnjenega 10. tedna nosečnosti imaš čas za premislek. Svoje občutke lahko izraziš tudi s pomočjo spletnih vprašalnikov, pokličeš nas lahko na 080 5003, ali izpišeš svoja vprašanja in strahove na kontakt@zenskaodlocitev.si.
Pomembno je, da lahko svoje doživljanje izpoveš osebi, ki ji zaupaš.