Pozitivnega testa nosečnosti verjetno nisi pričakovala, zato je lahko novica zate velik šok. Ko ženska izve, da je noseča, jo običajno preplavijo močna čustva, lahko tudi protislovna: strah, zmedenost, preobremenjenost, veselje, jeza, vznemirjenje … Vsa čustva, ki jih doživljaš, so povsem normalna.
Vzemi si trenutek, da se pomiriš
Skupaj ob močnih čustvih verjetno doživljaš tok različnih misli. Preplavljena si z njimi. Zato je pomembno, da si najprej vzameš trenutek – lahko traja tudi dan ali dva, da se tvoja psiha in telo umirita od prvotnega šoka. Izpolniš lahko tudi spletni test občutkov in tako ubesediš delček zmede, ki jo doživljaš.
Kaj naj naredim sedaj? Kako naj novico sporočim partnerju, s katerim sva oddaljena?
Kadar se par sooči z novico o nenačrtovani nosečnosti, hkrati pa partnerja čutita, da sta se čustveno oddaljila, da njun odnos ni več zadovoljujoč, je lahko to izjemno težka situacija. Ženska ob tem pogosto doživlja strah pred partnerjevo reakcijo na nosečnost in kako bo ta vplivala na njun odnos.
Morda bi ti bilo malenkost lažje, če bi, preden partnerju sporočiš novico, premislila, kako bi jo podelila. Če partnerju vnaprej poveš, da boš z njim delila veliko novico, bo morda sporočilo sprejel malo bolj pripravljen.
Nepričakovana novica sproži nepričakovan odziv
Tvoj partner to novico sliši prvič, zato se lahko odzove jezno ali izreče ostre besede, za katerimi se pogosto skrivajo njegove skrbi in strahovi. Dobro je, da mu daš čas in prostor, da tudi on razmisli o tem, kaj se dogaja in kaj ob tem doživlja. Povabi partnerja, da izpolni Test za moške. To mu lahko pomaga, da bo lažje podelil svoje občutke.
Vzemita si čas za sprejetje končne odločitve
Zaradi začetnega šoka in občutkov se lahko pogled na situacijo zoži ‒ vidimo le težave in ovire, čustva zameglijo presojo in pogovor se lahko sprevrže v hladen prepir ali očitanje. Ne glede na to, ali razmišljata o splavu ali o tem, da bi otroka sprejela, mnogi pari poročajo, da so potrebovali čas drug za drugega in iskren pogovor. Tako so lahko v miru prisluhnili sebi in svojemu doživljanju – strahovom in željam, kar je vodilo v odprtost za razumevanje in spoštovanje drug drugega ter v iskanje skupne odločitve.
Poiščita moč za premagovanje težke situacije v podpori zaupanja vredne osebe.
Če se s partnerjem ne strinjata ali sta zaskrbljena, kakšno odločitev sprejeti, prosita za pomoč nekoga, ki mu povsem zaupata in s katerim lahko iskreno spregovorita o svoji stiski. Skupaj lahko pokličeta v našo svetovalnico na brezplačno telefonsko številko 080 5003 ali pišeta na kontakt@zenskaodlocitev.si ‒ pogovor z nevtralno osebo vama lahko omogoči nov vpogled na situacijo ter ustvari prostor, kjer bosta lažje prisluhnila sebi in opolnomočena poiskala lastne odgovore.
VIRI:
Doyle-Waters, Mary Madeleine R. 1994. Anxiety Scale for Pregnancy: Development and Validation. Doktorska disertacija. University of British Columbia.
Killas Svenningsen, Ida in Teresa Almeida. 2020. Designing for the Emotional Pregnancy. DIS’ 20 Companion: Companion Publication of the 2020 A Designing Interactive Systems Conference July 6–10. Eindhoven, Netherlands. https://doi.org/10.1145/3393914.3395897.
Mayo Clinic (2001). Vse o nosečnosti in otrokovem prvem letu: najpopolnejši vodnik za bodoče starše. Ljubljana: Educy.
David R. Hamilton (2012). Nalezljiva moč mišljenja: Kako z mislimi vplivate na svet.
https://drdavidhamilton.com/a-few-healthy-thoughts/
Nepričakovana nosečnost je lahko za žensko velik šok, ki v njej sproži različna čustva, misli in vprašanja. Če s partnerjem doživljata krizo v svojem odnosu, ženska pogosto občuti strah pred partnerjevo reakcijo na nosečnost in kako bo ta vplivala na njun odnos . Vse to še poglobi strah in razdvojenost med odločitvijo za otroka ali splav (Test občutkov, Test pred splavom). Potrebna sta čas in iskreni pogovori, ki odpirajo pot medsebojnemu razumevanju in skupni odločitvi.
Prisluhnita drug drugemu in vajinemu doživljanju ter si vzemita čas za iskanje skupne in za vaju najboljše odločitve.