Čas poroda se bliža, ti pa še zmeraj nisi prepričana, ali boš zmogla dostojno poskrbeti za svojega otroka. Strah in negotovost naraščata. Ne veš, ali bi o stiski, ki jo doživljaš, sploh komu spregovorila. Nikar ne oklevaj; svoja doživljanja zaupaj izbranemu ginekologu ali osebnemu zdravniku! Po pomoč, podporo in usmeritev se lahko obrneš tudi na Center za socialno delo ali zdravstvene ustanove, kot je porodnišnica, ali nevladne organizacije. Zaradi zavezanosti k zaupnosti bo za tvojo anonimnost popolnoma poskrbljeno.
Obrneš se lahko tudi na našo svetovalnico. Na brezplačni telefonski številki 080 5003 smo dosegljivi vsak delovnik med 10.00 in 16.00. Tudi pišeš lahko na: kontakt@zenskaodlocitev.si.
Ko se približuje porod, se lahko vzporedno povečuje tudi strah in negotovost glede sposobnosti skrbi za otroka. V kolikor čutiš, da za svojega otroka ne boš zmogla dostojno poskrbeti, svoja doživljanja brez oklevanja zaupaj izbranemu ginekologu ali osebnemu zdravniku ali centru za socialno delo. Lahko se obrneš tudi na nevladne organizacije. V primeru odločitve za rejništvo bo center za socialno delo poiskal rejniško družino, sodišče pa bo odločilo o namestitvi otroka v rejništvo in tudi uradno imenovalo rejnika.
PREBERI ŠE TO
Kaj pravzaprav je rejništvo?
Rejništvo je posebna oblika varstva otrok, v katerem se poskrbi za otroka, ki zaradi različnih razlogov ne more živeti v svoji biološki družini. V osnovi naj bi bilo rejništvo kratkoročno oziroma za določen čas, dokler se v domačem okolju razmere ne uredijo do tolikšne mere, da se lahko otrok zopet vrne domov.
Ne boj se obsojanja! Strokovnjaki pomagajo in iščejo najprimernejšo rešitev za tvojo situacijo. Že pred porodom se je mogoče dogovarjati za oddajo otroka v rejništvo. Vse postopke ti bodo natančno razložili. Če se bojiš obsojanja ali celo nasilja v svojem domačem okolju, obstaja možnost, da se začasno naseliš v varno hišo ali materinski dom. V porodnišnici boš nato varno rodila, z otrokom pa bosta dobila ustrezno zdravstveno oskrbo.
Postopek rejništva
Postopek rejništva se začne na podlagi Centra za socialno delo, ki tudi poišče rejniško družino, kjer bo za tvojega otroka dobro poskrbljeno. O namestitvi otroka v rejništvo odloča sodišče, ki tudi uradno imenuje rejnika. Rejnik bo začasno prevzel skrb za varovanje tvojega otroka, za njegovo zdravje, negovanje, oskrbo, za njegovo vzgojo, izobraževanje in usposobitev za samostojno življenje. Kljub temu da bo otrok v rejništvu, boš kot starš vedno obveščena o tem, kako gre otroku. Še zmeraj boš lahko odločala o vseh pomembnih vprašanjih, ki zadevajo tvojega otroka. Pri rejništvu pravice in obveznosti staršev ne prenehajo. Zaradi varovanja koristi otroka pa lahko sodišče te pravice staršem tudi odvzame oziroma jih omeji. Sodišče določi tudi stike staršev z otrokom in preživnino, ki sta jo starša dolžna plačevati.
Ali bom svojega otroka sploh kdaj dobila nazaj?
Prenehanje rejništva se zaključi s polnoletnostjo. Pred polnoletnostjo pa sodišče odloča o prenehanju rejništva v primeru, ko prenehajo razlogi, zaradi katerih je bila potrebna namestitev otroka v rejništvo, ali če je otrok usposobljen za samostojno življenje ali če je postal roditelj in mu je z odločbo sodišča priznana popolna poslovna sposobnost (kar lahko predlaga tudi rejenec sam, če je že dopolnil 15 let).
Viri:
https://nasodiscu.si/druzinski-postopki/rejnistvo
https://nijz.si/zivljenjski-slog/dusevno-zdravje/kaj-naj-stori-nosecnica-ce-spozna-da-po-rojstvu-otroka-ne-zeli-ali-ne-more-skrbeti-zanj/
https://www.baer.bayern.de/schwangerschaft-geburt/ungewollt-schwanger/vollzeitpflege/