DOBRO JE VEDETI

Zapleti in možne posledice po umetnem splavu

Najpogostejši zapleti po umetnem splavu na telesni ravni so: krvavitev iz maternice, perforacija maternice, nepopoln splav, vnetja (endometritis – vnetje maternične sluznice ali medenična vnetna bolezen) in Ashermanov sindrom. Vsa stanja zahtevajo nujno zdravniško oskrbo.

Ob telesnih zapletih, ki so lahko posledica umetne prekinitve nosečnosti, velja posebej izpostaviti stres po prekinitvi nosečnosti (postabortivni sindrom), ki se kaže v ponavljajočem podoživljanju izkušnje prekinitve nosečnosti kot travmatičnega dogodka, ki žensko globoko in dolgotrajno zaznamuje. Porušenje duševnega ravnovesja spremljajo negativni občutki in čustva ter nesposobnost predelovanja žalosti in žalovanja. Takoj po umetni prekinitvi nosečnosti nekatere ženske občutijo takojšnje olajšanje. Občutena stiska je končana in življenje se vrne v normalo. Za mnoge ženske pa se stiska takrat ne konča. Psihične posledice splava se pojavijo tri do šest mesecev po opravljeni umetni prekinitvi nosečnosti in trajajo, vse dokler ženska ne predela dogodka, kar v določenih primerih pomeni dolgotrajno stanje duševne stiske; vpliva na njeno počutje, vsakdan, zaznavanje, doživljanje sebe in drugih.

VIRI:

https://www.nhs.uk/conditions/abortion/risks/ (Pridobljeno, 27. junij 2024)

Umetna prekinitev nosečnosti invazivno posega v naravne procese ženskega organizma in zamaje tudi njeno psihično stabilnost. Posledice umetne prekinitve nosečnosti so lahko resne, odvisne od situacije in stanja posameznice. Prizadenejo lahko telesno področje, psihično ali psihosomatsko področje.

Ob zapletih na telesni ravni ali doživljanju psihične stiske po umetnem splavu čim prej poišči strokovno zdravniško ali psihološko pomoč.

PREBERI ŠE TO:

Na spletni strani uporabljamo piškotke,
da vam zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo.
Strinjam seZapriNastavitve

X