Če se soočaš z brezposelnostjo v času nosečnosti, je povsem razumljivo, da se počutiš izgubljena in preobremenjena. Res je težko. A pomembno je, da veš, da obstajajo možnosti in pravice, ki jih lahko uveljavljaš, da boš lažje poskrbela zase in za svojega otroka. Ob tem se lahko obrneš tudi na našo svetovalnico, kjer ti bomo prisluhnili in ti pomagali pri naslednjih korakih. Pokličeš nas lahko na brezplačno telefonsko številko 080 5003, ki je odprta vsak delovnik med 10. in 16. uro, ali nam pišeš na kontakt@zenskaodlocitev.si. V nadaljevanju se informiraj o pravicah, ki ti pripadajo.
Na Centru za socialno delo (v nadaljevanju CSD) lahko uveljavljaš:
Starševski dodatek predstavlja finančno podporo, ki jo lahko prejmeš po rojstvu otroka, kadar kot starš nisi upravičena do starševskega nadomestila. Ta pravica traja 365 dni od rojstva otroka, če jo uveljaviš 30 dni pred predvidenim datumom tvojega poroda oziroma najkasneje 30 dni po rojstvu otroka. V primeru, da vložiš zahtevek po tem roku, bo pravica priznana od dneva vložitve vloge. Trenutni starševski dodatek znaša 421,89 EUR mesečno.
To pravico lahko uveljavljaš ti kot mati, oče otroka ali druga oseba, in sicer na CSD, ki je krajevno pristojen glede na tvoje stalno ali začasno prebivališče.
Za denarno socialno pomoč lahko zaprosiš, če si zaradi nepredvidenih okoliščin, na katere nimaš vpliva, ne zmoreš zagotoviti materialne varnosti. Ta pomoč ti v času bivanja v Sloveniji zagotavlja sredstva za zadovoljevanje osnovnih življenjskih potreb in tako omogoči ustvarjanje bolj stabilnega in varnega okolja.
Višina in trajanje dodeljene denarne socialne pomoči sta odvisna od tvojih specifičnih okoliščin; te informacije pa prejmeš na CSD.
Izredna denarna socialna pomoč je namenjena tebi ali tvoji družini, če ste se znašli v težkem položaju materialne ogroženosti zaradi okoliščin, na katere niste mogli vplivati, ali izkazujete izredne stroške, ki jih ne morete pokriti z lastnim dohodkom.
Izredna denarna socialna pomoč se lahko dodeli kot enkratni znesek ali za obdobje od 3 do 6 mesecev, odvisno od tvojih/vaših potreb. Mesečna višina te pomoči lahko doseže največ višino enega minimalnega dohodka zate ali za tvojo družino, skupna višina izredne pomoči v enem letu pa lahko znaša največ petkratnik minimalnih dohodkov.
Za subvencijo najemnine lahko zaprosiš, če živiš v neprofitnem stanovanju, namenskem najemnem stanovanju, bivalni enoti, tržnem najemnem stanovanju ali hišniškem stanovanju. Skupaj z osebami, ki so navedene v najemni pogodbi, je potrebno, da izpolnjuješ dohodkovne pogoje, zaradi česar si upravičena do te oblike pomoči.
Subvencija najemnine lahko pokrije do 85 % neprofitne najemnine, kar lahko predstavlja veliko olajšavo v času finančne stiske. Na podlagi izračunanega zneska subvencije lastnik stanovanja zniža najemnino za omenjen znesek, pristojni občinski organ pa nato povrne ta znesek lastniku. Subvencija se dodeli za obdobje enega leta, vendar ne dlje od trajanja najemne pogodbe.
Če prejemaš denarno socialno pomoč ali izpolnjuješ pogoje zanjo, imaš pravico tudi do kritja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja do polne vrednosti zdravstvenih storitev, pod pogojem, da teh pravic nimaš zagotovljenih s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja ali iz drugega naslova.
Če uveljavljaš pravico do denarne socialne pomoči, bo CSD samodejno presodil o uveljavljanju te pravice, razen če v vlogi izrecno navedeš, da te pravice ne želiš uveljavljati.
Če prejemaš denarno socialno pomoč ali izpolnjuješ pogoje zanjo, imaš prav tako pravico do uveljavljanja izplačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. Pravico lahko uveljavljaš, če si državljanka Republike Slovenije ali tujka in imaš stalno prebivališče v Sloveniji ter nisi zavarovanka iz drugega naslova.
Če uveljavljaš pravico do denarne socialne pomoči, bo CSD samodejno presodil o uveljavljanju te pravice, razen če posebej navedeš, da te pravice ne želiš uveljavljati.
Tvojemu otroku bodo pripadle naslednje pravice, ki jih lahko prav tako uveljaviš na CSD:
Pomoč ob rojstvu otroka je enkratni denarni prejemek, ki ti lahko pomaga pri nakupu vsega, kar boš potrebovala za novorojenčka. Ta pomoč znaša 404,96 EUR in je namenjena vsem staršem, ne glede na materialni položaj, ki imate stalno prebivališče v Sloveniji in tukaj dejansko živite. Pravico lahko uveljavljaš ti
kot mati, oče otroka ali druga oseba ter posvojitelji, če pravice ne uveljavlja eden izmed staršev.
Pravico lahko uveljaviš na CSD, ki je krajevno pristojen glede na tvoje stalno oziroma začasno prebivališče, ali na sedežu tvojega delodajalca oz. dejavnosti, če nimaš stalnega ali začasnega prebivališča v Sloveniji, ali glede na kraj
rojstva otroka.
Pravico lahko uveljaviš največ 60 dni pred predvidenim datumom poroda ali najkasneje 60 dni po rojstvu otroka. Po tem roku pravice
žal ne boš mogla več uveljaviti.
Otroški dodatek je finančni prejemek, ki ti lahko kot staršu pomaga pri skrbi, vzgoji in izobraževanju otroka. Ta pomoč je na voljo enemu od staršev ali drugi osebi, ki skrbi za otroka, dokler otrok ne dopolni 18 let. Višina dodatka je odvisna od tvojega oziroma skrbnikovega dohodkovnega razreda.
Če želiš pridobiti otroški dodatek, moraš vlogo vložiti v 30 dneh po rojstvu otroka. Dodatek se priznava od meseca rojstva otroka. Če vlogo vložiš po tem roku, bo pravica priznana s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi vloge. Dodatek se lahko priznava za obdobje največ enega leta.
Če prejemaš denarno socialno pomoč ali izpolnjuješ pogoje zanjo, imaš pravico tudi do kritja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja do polne vrednosti zdravstvenih storitev, pod pogojem, da teh pravic nimaš zagotovljenih s strani obveznega zdravstvenega zavarovanja ali iz drugega naslova.
Če uveljavljaš pravico do denarne socialne pomoči, bo CSD samodejno presodil o uveljavljanju te pravice, razen če v vlogi izrecno navedeš, da te pravice ne želiš uveljavljati.
V kolikor se boš po končanem materinskem dopustu zaposlila, lahko uveljavljaš pravico do krajšega delovnega časa:
Kot starš imaš pravico, da delaš s krajšim delovnim časom in tako lažje uskladiš svoje delovne obveznosti z družinskimi potrebami. Pravico lahko uveljavljaš ti ali oče otroka, ki:
- neguje in varuje otroka do njegovega tretjega leta starosti,
- neguje in varuje težje ali zmerno gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar največ do njegovega dopolnjenega 18. leta,
- neguje in varuje najmanj dva otroka, in sicer do osmega leta starosti najmlajšega otroka.
V določenih primerih lahko eden od staršev uveljavlja pravico do krajšega delovnega časa sam. Te pravice veljajo tudi za starše, ki samostojno plačujete prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur na teden.
Različne oblike pomoči nudijo tudi različne humanitarne organizacije, kot so Karitas, Rdeči križ, Zveza Anita Ogulin, Zveza prijateljev mladine …
Nenačrtovana nosečnost in brezposelnost sta veliki stiski. Obstaja več različnih oblik pomoči, ki jih lahko prejmeš s strani Centra za socialno delo. Po pomoč se lahko obrneš tudi na našo svetovalnico – pomagali ti bomo, da svoje pravice uveljaviš, in te povezali z drugimi humanitarnimi organizacijami.
Pomembno je, da veš, da obstajajo možnosti in pravice, ki jih lahko uveljavljaš, da boš lažje poskrbela zase in za svojega otroka.