Posodobljeno: 20.03.2025
Pravice nosečih dijakinj in mamic dijakinj med izobraževanjem
Pri načrtovanju in usklajevanju različnih vidikov življenja v nosečnosti in po rojstvu otroka se nikar ne boj opreti na vse možne oblike podpore, ki so ti na razpolago. Kot dijakinja skleneš s šolo – po Pravilniku o šolskem redu v srednjih šolah – tako imenovano pedagoško podporo. V njej so podrobneje opredeljene dolžnosti, obveznosti in pravice. Med drugim šola določi, kdaj in kako bo potekal način ocenjevanja, obvezno prisotnost pri pouku in razloge opravičene odsotnosti. Zaradi materinstva se ti kot dijakinji mamici podaljša status dijakinje za največ dve leti. Toliko časa te čaka tvoje mesto na izbrani srednji šoli ali gimnaziji.
Pravice nosečih študentk in mamic študentk med izobraževanjem
V kolikor bi rodila v času študija, imaš pravico do podaljšanja študijskega statusa za eno leto za vsakega živorojenega otroka. Izrabiš ga lahko med študijem, npr. dvakrat ponavljaš letnik, ali na koncu študija podaljšaš absolventski staž za eno leto več kot ostali študentje. Prav tako ima pravico do podaljšanja študijskega statusa za leto dni tudi oče otroka, in sicer v primeru, da je študent (Zakon o visokem šolstvu, 70. člen: prenehanje statusa študenta).
Pravica do porodniškega dopusta za starše mamice dijakinje
Pravico do porodniškega dopusta in dopusta za nego in varstvo otroka ima v soglasju z mlado mamico tudi eden od starih staršev otroka v primerih, ko rodi otrokova mati, mlajša od 18 let, in ima status učenke ali dijakinje ali vajenke oziroma študentke. Da je lahko eden od starih staršev upravičen do porodniškega dopusta in dopusta za nego in varstvo otroka, mora biti zavarovanec za starševsko varstvo (zaposlen, samozaposlen …). Za čas tega dopusta prejema eden od starih staršev starševsko nadomestilo. V tem primeru mladoletna mamica ni upravičena do starševskega dodatka.
Viri:
https://www.zenskaodlocitev.si/informacije/noseca-studentka/
https://www.studentskamama.si/mama/ugodnosti/
Objavljeno: julij 2024.