Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO408 ureja pravila o izvajanju umetne prekinitve nosečnosti v Sloveniji.
Povzetki iz zakona (od 17. do 30. člena ZZUUP)
Umetna prekinitev nosečnosti je medicinski poseg, ki se opravi na zahtevo nosečnice, če nosečnost ne traja več kot deset tednov.
Umetna prekinitev nosečnosti, ki traja več kot deset tednov, se lahko opravi na zahtevo nosečnice le, če je nevarnost posega za življenje in zdravje nosečnice ter za njena bodoča materinstva manjša od nevarnosti, ki grozi nosečnici ali otroku zaradi nadaljevanja nosečnosti in zaradi poroda.
Postopek za umetno prekinitev nosečnosti po desetem tednu nosečnosti vodijo in o zahtevi nosečnice odločajo komisije prve in druge stopnje za umetno prekinitev nosečnosti. Pri nosečnosti, višji od 10 tednov, je treba oddati vlogo za odobritev umetnega splava na komisijo prve stopnje. V primeru zavrnitve je možno vložiti pritožbo na komisijo druge stopnje.
Postopek za umetno prekinitev nosečnosti se začne na zahtevo nosečnice. Za nosečnico, ki je nerazsodna, zahtevajo umetno prekinitev nosečnosti njeni starši oziroma skrbnik. Če zahteva umetno prekinitev nosečnosti mladoletna nosečnica, praviloma zdravstvena organizacija, ki opravlja umetno prekinitev nosečnosti, obvesti o posegu starše oziroma skrbnika, razen če je nosečnica pred polnoletnostjo pridobila popolno poslovno sposobnost.
Komisija za umetno prekinitev nosečnosti
Ženska, pri kateri nosečnost ne traja več kot deset tednov, vloži zahtevo za umetno prekinitev nosečnosti – skupaj z izvidom o trajanju nosečnosti in z drugimi medicinskimi izvidi – zdravstveni organizaciji, ki opravlja umetno prekinitev nosečnosti. Če je iz izvidov iz prejšnjega odstavka razvidno, da so dani zdravstveni razlogi zoper umetno prekinitev nosečnosti, mora zdravstvena organizacija nosečnico napotiti na komisijo prve stopnje.
Zahtevo ženske, pri kateri nosečnost traja več kot deset tednov, obravnava komisija prve stopnje. Če komisija meni, da za umetno prekinitev nosečnosti niso izpolnjeni pogoji po 18. členu tega zakona, zavrne zahtevo za umetno prekinitev nosečnosti. V tem primeru lahko nosečnica predlaga, da o njeni zahtevi odloči komisija druge stopnje. Ta mora o tem odločiti v sedmih dneh.
Če komisija prve oziroma druge stopnje dovoli umetno prekinitev nosečnosti, napoti nosečnico z vso dokumentacijo v zdravstveno organizacijo, ki opravlja umetno prekinitev nosečnosti. Podrobne informacije o postopkih umetnega splava in kako poteka obravnava na komisijah – če si noseča več kot deset tednov – prejmeš pri ginekologu, ki izda napotnico za umetni splav. Če nastane pri dokončanju začete prekinitve nosečnosti sum, da gre za kaznivo dejanje, je zdravstvena organizacija, v kateri je bila dokončana začeta prekinitev nosečnosti, dolžna to takoj naznaniti pristojnemu organu.
Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok določa, do kdaj je umetna prekinitev nosečnosti v Sloveniji možna. Koliko časa ima nosečnica, da sprejme odločitev? Kakšna so pravila glede na starost ploda? Kdaj je potrebna obravnava pri komisijah za odobritev umetnega splava?
Za podrobne informacije o postopkih umetnega splava in kako poteka obravnava na komisijah – če si noseča več kot deset tednov – povprašaj ginekologa, ki je izdal napotnico za umetni splav.