Še pred kratkim je bila vaša največja skrb “muhasto” razpoloženje mladostniške hčere. Sedaj pa se soočate z novico, ki vam jo je zaupala ta ista mladostniška hči, da je namreč noseča. Težko je reči, da bi se kdo te novice tako zgodaj lahko razveselil. Gotovo doživljate širok razpon čustev od zmedenosti, jeze, razočaranja do žalosti in skrbi za njeno prihodnost. Morda obžalujete, da niste storili dovolj, da bi nosečnost preprečili. Ob vsem tem pa se vas loteva še sram pred drugimi ljudmi. Razmišljate celo o tem, kaj si bodo mislili sorodniki, prijatelji, sosedi, sodelavci.
Ne glede na občutke, ki jih doživljate, je pomembno, da se zavedate, da vas vaša hči sedaj potrebuje bolj kot kdaj koli prej.
- Zelo pomembno je, da kot starš zberete svoje misli in poskušate obvladati svoja čustva. Ohranite mirnost in sposobnost nadaljnjega komuniciranja.
- Hčerki dajte najprej vedeti, da jo imate radi, da ste tam z njo. Povabite jo v objem, tudi če ste v sebi še zmeraj jezni. Kasneje boste imeli dovolj časa, da se spopadete s svojimi čustvi.
- Najbolj dragoceno za vas in vašo hčer bo, če se vam bo uspelo v sebi umiriti in narediti prostor tudi za njena čutenja.
- Čim hitreje se poskusite vživeti v hčerino doživljanje. Predstavljajte si njena občutja, strah, tesnobo, prestrašenost, zadrego, sram, negotovost …
- Povabite jo, naj vas skozi pripoved popelje v to, kar se je zgodilo in kakšne občutke doživlja. Govorite mirno z enakomernim glasom. To ji bo dalo priložnost, da se zjoče, izpostavi strahove in pusti, da pridejo na dan. Dobro prisluhnite! Zaupane informacije so ključne, da ne bi prihajalo do prezgodnjih sklepov ali obtožb.
- Ugotovite, ali je z nosečnostjo že seznanjen oče otroka in njegovi starši. Lahko se zgodi, da boste v tem trenutku zelo jezni nanj, vendar ga ne skušajte obsojati. Vaša negativna naravnanost bi lahko pripomogla k dodatnemu razdoru.
- Ko se prva čustvena nevihta pomiri, se naslednji dan s hčerjo pogovorite o dejstvih, ki jih s seboj prinaša nosečnost.
- Poskušajte razmejiti, katere občutke boste podelili s svojo hčerjo, katerih pa ne. Določene vsebine vašega razmišljanja bi jo lahko še bolj vznemirile, prestrašile ali ji povzročale dodatno tesnobo, ki zanjo v tem trenutku, ko mora paziti nase, niso dobrodošle. V tem trenutku ni na njej, da čustveno poskrbi tudi za vas. Zato zase poskrbite sami.
- Ne poskušajte ji vsiljevati svojega mnenja o tem, kako naj se odloči. Vzemite si čas in dobro razmislite o vseh možnostih, ki so na voljo.
- Nastala situacija je stresna tudi za vas. Občutki, ki se v vas prebujajo, potrebujejo vašo pozornost. Bodite sočutni do sebe. Pogovorite se z osebo, ki ji zaupate. Tam bo prostor za vašo jezo, gnev, dvome, strahove in solze. Iščite nadaljnje poti in možnosti za pomoč tudi izven pogovorov s hčerjo, ustvarite si podporno mrežo.
- Če čutite potrebo po strokovni pomoči, jo brez zadržkov poiščite. Lahko stopite v stik tudi z nami. Na brezplačni telefonski številki 080 5003 smo dosegljivi vsak delovnik med 10.00 in 16.00. Prek e-pošte pa lahko navežete stik na: kontakt@zenskaodlocitev.si.
Odločitev se ne tehta po tem, ali je lahka ali dobra. A dokončna odločitev mora biti izključno samo njena. Izbira vaše hčere ne bo vplivala samo nanjo, ampak na celotno družino. Malo verjetno je, da bo hči zmogla poskrbeti sama zase in svojega otroka. Vaša pomoč bo zagotovo potrebna.
Objavljeno: julij 2024.
Novice o nosečnosti najstniške hčerke se nihče ne bi ravno razveselil. A kljub šoku, ki ga kot starš trenutno doživljate, je pomembno, da ostanete mirni in svoja čustva obvladate. Za vašo hčer je ključnega pomena, da ji dobro prisluhnete in omogočite varen prostor, kjer bo lahko izrazila svoja čustva in strahove. Vaša komunikacija naj poteka spoštljivo in brez vsiljevanja svojega mnenja. Sprejem končne odločitve mora biti izključno hčerin.
Kaj si noseča hči od staršev najbolj želi:
– Sogovornika, ki dobro posluša!
– Sogovornika brez obtožb!
– Obljubo: Sem ob tebi, sem na tvoji strani in na voljo za pomoč po svojih najboljših močeh!
– Gotovost: Obstaja pot!
– Zaupanje: Odločitev je tvoja!