Zaupati staršem, da si zanosila, vsekakor ni preprosto. Ne glede na to, kako blizu si si s starši, se boš spraševala, kakšen bo njihov odziv, sploh v primeru, če še ne vedo, da si že spolno aktivna. Čeprav je težko napovedati, kako bo dialog s starši potekal, se lahko pred pogovorom malce pripraviš.
- Morda novico najprej zaupaš komu drugemu, npr. sorojencu, sorodniku, tesni prijateljici … To je lahko dober način, da preveriš, kakšen je lahko morebiten odziv tvojih staršev.
- Nato se prepričaj, ali si na to pripravljena. Razmisli, kateri način komunikacije bi izbrala in kdaj bi jim povedala. Lahko se odločiš, da jih pokličeš ali jim pošlješ SMS-sporočilo, lahko napišeš pismo, ali pa to storiš pogumno in odgovorno, tj. iz oči v oči.
- Odloči se, komu od staršev/skrbnikov boš najprej povedala, ali pa boš povedala obema hkrati. Prva reakcija staršev morda ne bo spodbudna ali sočutna. Lahko se zgodi, da bodo starši zaradi novice sprva razočarani, jezni ali zmedeni. To ne pomeni, da te nimajo radi. Ne pozabi, da je tudi zanje novica o nosečnosti šok. Daj jim priložnost, da tudi oni ozavestijo svoje misli in svoja čustva.
- Tudi ti jim pripoveduj, kako se počutiš. Govori jasno. Ubesedi svoje strahove, dvome in skrbi. Ne zamolči nobenih težkih in bolečih informacij.
Dobro je vedeti, da marsikateri starš/skrbnik v danem trenutku ni zmožen nuditi primerne opore, podpore in pomoči svoji hčeri, ki se je znašla v nenačrtovani nosečnosti in razmišlja o umetnem splavu. V tem primeru se obrni na svojo/-ega osebno/-ega zdravnico/-ka ali razredničarko/-ka ali šolsko socialno službo, da ti pomagajo, kako naprej.
Kontaktiraš lahko tudi nas. Pokliči ali piši! Brezplačna telefonska številka, na kateri smo dosegljivi vsak delovnik med 10.00 in 16.00, je 080 5003. Tudi pišeš lahko na naslov: kontakt@zenskaodlocitev.si. Svoje osebne občutke pa lahko izraziš tudi v Testu občutkov. V sodelovanju z drugimi institucijami, kot so Center za socialno delo, Karitas, materinski domovi … poiščemo – glede na okoliščine – najprimernejšo pomoč (denarno podporo, rešitev bivalnega problema, stvari za nego otroka, pomoč pri urejanju statusa …).
Noseča mladostnica lahko pridobi opravilno sposobnost že pri 15 letih. O tem odloča okrajno sodišče. Ali se morda sprašuješ, kaj sploh to je? Po pravu, ki velja v naši državi, praviloma vsaka oseba pridobi popolno poslovno sposobnost (včasih se imenuje tudi opravilna sposobnost), kar pomeni, da je sposobna sama sklepati vse pravne posle (npr. pogodbe) v svojem imenu in na svoj račun šele pri starosti 18 let. Vendar pa mladoletna oseba (mladostnica in mladostnik) že s starostjo 15 let postane omejeno poslovno sposobna, kar pomeni, da lahko sama sklepa le enostavne, manj pomembne pravne posle; za vse ostale, zlasti pomembnejše posle (npr. nakupe večje vrednosti), potrebuje dovoljenje svojega starša (zakonitega zastopnika). Če pa mladoletna oseba postane roditelj – starš (mati ali oče), lahko sodišče po posebnem postopku odloči, da že pred starostjo 18 let pridobi popolno poslovno sposobnost, da bo lahko v polni meri samostojno skrbela ter odločala zase in za otroka.
Zaupati staršem, da si zanosila, ni lahko. Ne glede na to, kako blizu ste si, se boš spraševala, kakšen bo njihov odziv. Zato se na pogovor pripravi. Razmisli o najprimernejšem načinu komunikacije in se odloči, kdaj jim boš povedala. Če ti starši ne bi mogli nuditi podpore, poišči pomoč pri osebnem zdravniku ali razredniku ali šolski socialni službi ali drugih organizacijah.